LOKATOR
THE LODGER - A STORY OF THE LONDON FOG
Nieme dzieło Hitchcocka inspirowane zbrodniami Kuby Rozpruwacza, które po stu latach olśniewa ekspresjonistyczną estetyką. Obraz społecznej histerii Londyńczyków zlęknionych atakami „Mściciela” wybierającego na swe ofiary blondynki. Rolę tajemniczego przybysza zagrał Ivor Novello.
Obraz społecznej histerii Londyńczyków zlęknionych kolejnymi atakami Mściciela wybierającego na swe ofiary blondynki.
Główną (jasnowłosą) bohaterką niemego filmu zrealizowanego na motywach bestsellerowej powieści Marie Belloc Lowndes jest modelka Daisy, której rodzice wynajmują pokój tajemniczemu lokatorowi. Dziewczyna nawiązuje nić porozumienia z przybyszem ku niezadowoleniu adorującego ją inspektora policji. W międzyczasie wzorowany na postaci Kuby Rozpruwacza Mściciel pozostaje nieuchwytny. Do kręgu podejrzanych trafia nowy przyjaciel Daisy. Główne role wykreowali June Tripp, walijski gwiazdor Ivor Novello, który wystąpił jeszcze w hitchcockowskim dramacie NA RÓWNI POCHYŁEJ oraz Malcolm Keen znany ze współpracy z reżyserem na planie zaginionej produkcji ORZEŁ Z GÓR i niemego melodramatu CZŁOWIEK Z WYSPY.
Choć Alfred Hitchcock zadebiutował jako samodzielny reżyser w 1925 roku obrazem OGRÓD ROZKOSZY, to mający premierę dwa lata później LOKATOR uformował jego autorską wizję. Doszło w nim do ukształtowania głównych motywów twórczości mistrza suspensu, w tym wątku niewinnego człowieka mylnie oskarżonego o popełnienie zbrodni czy obecności blondwłosej protagonistki. Przyglądając się wczesnym produkcjom Brytyjczyka, można dostrzec, że dominował wśród nich gatunek melodramatu. Wspomniane dzieło zapowiadało jednak fascynację twórcy kinem grozy, które w kolejnych dekadach uczyni z Hitchcocka ikonę.
Niemal sto lat od premiery film olśniewa ekspresjonistyczną estetyką wyrażaną poprzez symbolikę cienia, zniekształcenia perspektywy, a także wszechobecną mgłę budującą aurę tajemnicy. Profesor Krzysztof Loska, autor monografii HITCHCOCK - AUTOR WŚRÓD GATUNKÓW, wskazuje na podobieństwo figury tytułowego lokatora do kultowej postaci wampira z NOSFERATU Friedricha Wilhelma Murnaua. Hitchcock zaprezentował się nie tylko od strony wiernego ucznia mistrzów niemieckiej kinematografii, ale też nowatorskiego twórcy opowiadającego historię przy wykorzystaniu wyłącznie efektów wizualnych. Ciekawostką jest, że w LOKATORZE reżyser stworzył swoją pierwszą rolę cameo, co powtórzy łącznie w 37 produkcjach, wcielając się zwykle w postać w tłumie, pasażera czy przechodnia.
Tekst: Paula Apanowicz
W ramach BRITISH FILM FESTIVAL film zaprezentowany zostanie w wyjątkowych okolicznościach - w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym św. Krzyża przy ulicy Ogrodowej w Poznaniu.
Aranżacją muzyki na żywo zajmie się wybitny polski kompozytor muzyki eksperymentalnej - Michał Jacaszek.
Kompozytor, producent i wykonawca muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Autor kilkunastu albumów solowych wydanych w USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii i Polsce. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi.
Laureat nagród filmowych i teatralnych.
Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Członek Polskiej Akademii Filmowej.