British Film Festival

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO KINA
UNITED KINGDOM OF CINEMA

O festiwalu

GOD SAVE THE UNITED KINGDOM OF CINEMA! DZIESIĄTKI FILMÓW, RÓŻNORODNE SEKCJE FILMOWE, ZAGRANICZNI GOŚCIE, WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE, SEANSE W NIEOCZYWISTYCH PRZESTRZENIACH - PIERWSZĄ EDYCJĘ BRITISH FILM FESTIVAL świętowaliśmy W LISTOPADZIE w KINA MUZA W POZNANIU!

Program filmów i wydarzeń zaplanowanych wokół festiwalu celebruje kulturę poszczególnych krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna), ale też przybliża różnorodność regionów i klas społecznych oraz kontekst krajów kolonialnych i postkolonialnych. Przyglądamy się historii, analizujemy teraźniejszość, dyskutujemy i staramy się zdefiniować: czym tak naprawdę jest kino brytyjskie?

Kino Muza

Mimo że to dopiero pierwsza edycja, to dostrzegamy w tym pomyśle ogromny potencjał wynikający nie tylko z ogromnego istniejącego dorobku brytyjskiej kultury filmowej, ale także z jej bardzo ciekawego rozwoju w ostatnich latach. Myślimy o festiwalu jako o flagowym wydarzeniu w Poznaniu oraz takim, które w nadchodzących latach ma ogromne perspektywy rozwoju o kolejne konteksty, konkurs filmowy oraz nowe partnerstwa - mówi Dorota Reksińska z Kina Muza, programerka i pomysłodawczyni British Film Festival.

Brytyjskość, to również liczne konteksty popkulturowe. Festiwal, podczas którego pije się herbatę o 5. po południu, stawia przed kinem czerwoną budkę telefoniczną, rozwiązuje zagadki z polotem Sherlocka Holmesa i Agathy Christie, czyta się w wolnych chwilach prozę Jane Austen i zajeżdżając pod kino czerwonym autobusem – doublem deckerem, śpiewa się piosenki znane z Monty Pythona lub te skomponowane przez Beatlesów. Nie zabraknie również słynnych bohaterów: Misia Paddingtona, Harry’ego Pottera, Jasia Fasoli, czy Jamesa Bonda - dodaje Dorota Reksińska.

Czego więc można spodziewać się po programie filmowym wydarzenia?

Kluczowymi punktami imprezy będą dwie filmowe retrospektywy zderzające ze sobą historię i współczesność kina brytyjskiego.

Pierwszą edycję festiwalu uświetni retrospektywa filmów Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę urodzin tego kultowego twórcy. Pokazy filmów z odrestaurowanych cyfrowo kopii pokażą wczesny dorobek reżysera realizowany w Wielkiej Brytanii, a widzów zachwyci pokaz niemego “Lokatora” z muzyką na żywo! Symbolem późniejszej kariery w Stanach Zjednoczonych, będzie seans słynnych „Ptaków” z 1963 roku, zrealizowany w formie Pop-Up Cinema – będący pokazem specjalnym w nieoczywistej przestrzeni. Ten pokaz zrealizowany zostanie poza kinem, otoczony światłem świec i wpisany w architekturę kościelną. Nie zabraknie filmów cenionych, ale rzadko pokazywanych na kinowych ekranach: “Psychozy”, “M jak morderstwo” czy “Północ - północny zachód”.

Druga retrospektywa poświęcona zostanie Lynne Ramsey - szkockiej reżyserce, laureatce dwóch nagród BAFTA. Oprócz kultowych filmów z jej dorobku: “Musimy porozmawiać o Kevinie” i “Nigdy cię tu nie było”, pokazane zostaną również filmy krótkometrażowe, a także mniej znane filmy pełnometrażowe z początków jest reżyserskiej kariery.

W sekcji First Things First prezentowane będą głośne, przedpremierowe pokazy filmowe, których projekcje będą często poza regularną dystrybucją, co uczyni je pierwszymi lub jedynymi pokazami w Polsce. Już teraz zapraszamy napokaz hitu “Last Swim”, który zachwycił publiczność i podczas Berlinale 2024 zdobył nagrodę Kryształowego Niedźwiedzia. 

Z kolei w sekcji Classics prezentowane będą kultowe i klasyczne filmy kinematografii brytyjskiej. Projekcje odbywać się będą z odrestaurowanych cyfrowo kopii DCP, a także z tradycyjnych nośników taśm 16 mm i 35 mm. Jednym z nich będzie kultowy “Trainspotting” Danny’ego Boyle’a pokazany na specjalnym seansie w klubie, a towarzyszyć będzie mu tematyczna impreza muzyczna.

Nie zabraknie również sekcji High Season, w której zaprezentowane najciekawsze przykłady filmów brytyjskich, które prezentowane były w kinach w sezonie 2023/2024. To okazja do nadrobienia zaległości, ale również do dostrzeżenia, jak wiele produkcji pojawiło się na kinowych ekranach  w ubiegłym roku. 

W sekcji Mind the Gap zaprezentowane zostaną filmy typowego dla brytyjskiej kinematografii realizmu społecznego – zarówno w ujęciu historycznym (od nowofalowej tradycji lat 50. i 60. Free Cinema oraz kina Młodych Gniewnych, poprzez lata 80. i 90. oraz 2000.), a także  współczesne przykłady reprezentacji nurtu. To filmy komentujące przeszłą i teraźniejszą sytuację polityczno-społeczną ludzi żyjących w Wielkiej Brytanii, a w Kinie Muza pokazane zostaną m. in.: “Moja piękna pralnia” w reżyserii Stephena Frearsa z 1985 roku z jedną z pierwszych ról w dorobku Daniela Day-Lewisa, czy “Made in Britain” Alana Clarke’a z nastoletnim, debiutującym Timem Rothem w roli brutalnego skinheada.

Nazwa sekcji nawiązuje do tradycyjnego komunikatu dźwiękowego i wizualnego wprowadzonego w 1969 roku w londyńskim metrze, ale jednocześnie potocznie i metaforycznie zwraca uwagę na „dziurę”, „lukę”, definiującą istniejące podziały społeczne w brytyjskiej codzienności. 

W sekcji Five o‘clock zaprezentowane zostanie kino dziedzictwa, które odwołuje się do tradycji ziemiańskiej, arystokratycznej, imperialnej i kolonialnej Wielkiej Brytanii. Filmy tego nurtu są dramatami kostiumowymi, które z rozmachem i nostalgią odtwarzają klimat oraz atmosferę przeszłości, pozwalając publiczności dotknąć dawnej epoki. Hitem sekcji będzie pokaz kultowych, nagrodzonych czterema, a nominowanych do siedmiu Oscarów “Rydwanów ognia” Hugha Hudsona w setną rocznicę wydarzeń dziejących się w filmie.

Nazwa sekcji nawiązuje oczywiście do tradycji tea time – słynnej angielskiej pory piątej po południu, o której Brytyjczycy zasiadają do herbaty. Pokazy filmowe z tej sekcji będą startowały równo o godz. 17:00.  

A gdy herbatka zostanie już wypita - zaprosimy na późnowieczorne pokazy filmowe w sekcji Bloody Hell! dedykowanej brytyjskim filmom klasy B, które przerażają swoim niedopracowaniem i grożą pęknięciem ze śmiechu. W programie zaprezentowane zostaną niskobudżetowe obrazy, które są nie tylko źle zrealizowane, ale również zapisały się na kartach historii jako znakomity przykład kinematograficznych potworów, a dzięki współpracy z twórcami szalonego Octopus Film Festival i VHS HELL, wyświetlone zostaną właśnie z taśm VHS!

Pełny program festiwalu ogłoszony zostanie pod koniec października. Wtedy też ruszy sprzedaż biletów na seanse i wydarzenia dodatkowe.

Widzimy się w Kinie Muza między 13 a 17 listopada!

icon red arrow long right

kontakt

Kino Muza

ul. Święty Marcin 30

61-805 Poznań

muza@kinomuza.pl

Organizatorzy

Kino Muza
Estrada Poznańska
Miasto Poznań
British Council
Ambasada Brytyjska

Sponsorzy

Ahmad Tea
BMW Inchcape Poznań
NH Hotel

Partnerzy

Kino Apollo
TAMA
Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Szeroko
Muzeum Narodowe Ulotnie
Mai Pen Raj
Fromażeria
MJP
Filmawka
LUCKYYOU

patroni

Filmweb
Gazeta Wyborcza
TOK FM
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kultura Poznań
IKS