MAURYCY

MAURICE

bilety:

Sobota

-

16.11.2024

Sobota

-

16.11.2024

Przełomowy film w karierze Hugh Granta. W czasach, gdy w Wielkiej Brytanii homoseksualność była przestępstwem dwóch studentów – mieszczanin Maurycy (James Wilby) i wywodzący się z arystokracji Clive (Grant) – zakochuje się w sobie.

Pod koniec lat 80. XX wieku kino dziedzictwa, pod bogatą scenografią i kostiumami z epoki, coraz odważniej dotykało kwestii bliższych współczesności. 

James Ivory, jeden z najważniejszych twórców nurtu kina dziedzictwa, po sukcesie POKOJU Z WIDOKIEM zajął się bliskim mu tematem nieheteronormatywności, adaptując w roku 1987 powieść Edwarda Morgana Forstera.

 W czasach, gdy w Wielkiej Brytanii homoseksualność była przestępstwem, dwóch studentów – mieszczanin Maurycy (James Wilby) i wywodzący się z arystokracji Clive (Hugh Grant) – zakochuje się w sobie. Clive uważa, że jest to relacja bardziej platoniczna - młody inteligent nie dopuszcza do siebie popędu fizycznego. Z czasem mężczyźni oddalają się od siebie. Clive nie akceptuje swojej natury i próbuje dopasować się do ówczesnych norm społecznych, namawiając do tego również Maurycego. Po zerwaniu relacji Maurycy postanawia “wyleczyć się” ze swojej “ułomności”. Podczas kuracji poznaje jednak młodego i nieokrzesanego Aleca (Rupert Graves).

Na tle pięknych wnętrz i plenerów reżyser odmalowuje dość niepochlebny portret minionych czasów. Bohaterowie ściśnięci są ciasnym gorsetem konwenansów tak, że swoboda w ich życiach jest niemożliwa, a sfera uczuciowa i seksualną pozostają tematem tabu.

Film nie tylko jest ciekawym przykładem próby krytyki czasów Imperium Brytyjskiego, ale też narodzinami gwiazdy. To rola Clive’a przyniosła Hugh Grantowi uznanie i sławę oraz uczyniła go jednym z najpopularniejszych brytyjskich amantów lat dziewięćdziesiątych.

Sam Ivory otwarcie mówi o swoim homoseksualizmie, a grupę producencką Merchant Ivory Producions założył ze swoim wieloletnim partnerem Ismailem Merchantem. W ostatnich latach przypomniał o sobie publiczności jako autor scenariusza do filmu Luki Guadagnino TAMTE DNI, TAMTE NOCE (2017). W wieku 89 lat otrzymał za niego Oscara, zostając tym samym najstarszym laureatem tej nagrody.

Dominika Stachowiak

1987 | 135'

reż. James Ivory

Wielka Brytania

Sekcja fimowa:

icon red arrow long right

kontakt

Kino Muza

ul. Święty Marcin 30

61-805 Poznań

muza@kinomuza.pl

Organizatorzy

Kino Muza
Estrada Poznańska
Miasto Poznań
British Council
Ambasada Brytyjska

Sponsorzy

Ahmad Tea
BMW Inchcape Poznań
NH Hotel

Partnerzy

Kino Apollo
TAMA
Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Szeroko
Muzeum Narodowe Ulotnie
Mai Pen Raj
Fromażeria
MJP
Filmawka
LUCKYYOU

patroni

Filmweb
Gazeta Wyborcza
TOK FM
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kultura Poznań
IKS