PTAKI

THE BIRDS

Apokaliptyczna wizja mistrza suspensu przesiąknięta kompleksem Edypa. Nadmorskie miasteczko Bodega Bay zostaje zaatakowane przez ptaki. W centrum inwazji znajdują się Melanie Daniels (Tippi Hedren), zafascynowany kobietą Mitch (Rod Taylor) oraz jego zazdrosna matka (Jessica Tandy).

„Moim najlepszym sposobem na radzenie sobie z jakimś lękiem jest nakręcenie filmu o nim”, wyznał mistrz suspensu. Ten kultowy tytuł – przewrotnie – zaszczepił jednak w wielu widzach fobię przed skrzydlatymi stworzeniami. Rozsmakowujący się w czarnym humorze Alfred Hitchcock zapewne miał z tego powodu beztroską satysfakcję.

Melanie Daniels przybywa do nadmorskiego miasteczka Bodega Bay, gotowa zawalczyć o uczucia intrygującego nieznajomego, którego spotkała wcześniej w sklepie zoologicznym w San Francisco. Co może stanąć na przeszkodzie zdeterminowanej w uwodzicielskiej walce kobiecie? Jest tego sporo: zazdrosna o syna matka „kastrująca”, dawna ukochana Mitcha, małomiasteczkowa mentalność. Wszystko traci jednak znaczenie w obliczu nagłej manifestacji sił natury symbolizowanych przez atakujące ptaki. Idylliczna, wakacyjna sceneria ustępuje miejsca śmiercionośnej inwazji. Natarciu towarzyszy pogłębiona psychologia bohaterów wykreowanych przez gwiazdorską obsadę: charyzmatyczną Tippi Hedren, Roda Taylora i nestorkę aktorstwa Jessicę Tandy.

Poszczególne sekwencje na długi czas zapadają w pamięć kinomanów – od zbliżenia na ofiarę z wydziobanymi oczami przez ucieczkę dzieci ze szkoły do kulminacji suspensu w scenie, w której za plecami nieświadomej Melanie gromadzą się agresywne ptaki. Odczytania dzieła sięgają apokaliptycznej wizji świata, freudowskiego Kompleksu Edypa, totalitarnych kontekstów, a w końcu zakorzenionej w patriarchalnej kulturze zemsty na niezależnej i świadomej swych atutów kobiecie, która przez dłuższy czas żyła niczym kanarek „w złotej klatce”.

Hitchcockowski ptak staje się symbolem ludzkiego gniewu, frustracji i lęków, ale przybiera też proekologiczną wymowę, ukazując odwet natury za niszczycielską działalność ludzkości. Obraz na motywach opowiadania Daphne du Maurier był jednym z pierwszych przedstawicieli nurtu w kinie katastroficznym ukazujących zagrożenie dla człowieka ze strony niebezpiecznych zwierząt, co wybrzmiało później w SZCZĘKACH Stevena Spielberga czy ROJU Irwina Allena.

Tekst: Paula Apanowicz

Na BRITISH FILM FESTIVAL ten absolutnie klasyczny dreszczowiec pokażemy w wyjątkowych okolicznościach: w Hali SZEROKO_Stomil (ul. Starołęcka 18R) - klimatycznej hali zdjęciowej, która na czas festiwalu zamieni się w prawdziwe ptasie siedlisko.

Po pokazie zachęcamy do pozostania w przestrzeni za afterparty ALFRED HITCHCOCK PRZEDSTAWIA - imprezę z DJem, muzyką i barem.

1963

reż. Alfred Hitchcock

USA

Sekcja fimowa:

icon red arrow long right

kontakt

Kino Muza

ul. Święty Marcin 30

61-805 Poznań

muza@kinomuza.pl

Organizatorzy

Kino Muza
Estrada Poznańska
Miasto Poznań
British Council
Ambasada Brytyjska

Sponsorzy

Ahmad Tea
BMW Inchcape Poznań
NH Hotel

Partnerzy

Kino Apollo
TAMA
Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Szeroko
Muzeum Narodowe Ulotnie
Mai Pen Raj
Fromażeria
MJP
Filmawka
LUCKYYOU

patroni

Filmweb
Gazeta Wyborcza
TOK FM
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kultura Poznań
IKS