17/7/2024
Poznaj Identyfikację Wizualną BFF 2024
Identyfikacja wizualna festiwalu w nieoczywisty sposób nawiązuje do historii i potęgi Zjednoczonego Królestwa. W jej zakątkach kryje się moc symboli - poznajcie je!
Przed twórcami identyfikacji wizualnej festiwalu postawiliśmy trudne zadanie: jak symbolicznie przedstawić tematykę imprezy i nie popaść w banalne skojarzenia? Jak uniknąć dosłownego pokazywania symboli z flag poszczególnych krajów, odwołania do Królowej czy wiecznie deszczowej pogody na Wyspach? Jak w nowoczesny, świeży sposób nawiązać dialog z kinomanem, który już w listopadzie pojawi się w Kinie Muza?
Punktem wyjścia dla jej powstania był południk zerowy przechodzący przez londyńską dzielnicę Greenwich.
Przez stulecia Wielka Brytania nazywana była “imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, bo jej wpływy i kolonialne podbije rozprzestrzeniły się na całą kulę ziemską.
Tak, jak południk zerowy wyznacza strefy czasowe, tak poszczególne południki wyznaczają kolejne kawałki globu, na które kulturowo wpływało Zjednoczone Królestwo. Wpływy te widoczne są do dziś w światowej kulturze i kinematografii.
Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma takiego punktu na mapie świata, który nie byłby podatny na oddziaływanie brytyjskie. Czasem za tym wpływem kryła się mroczna, krwawa, polityczna historia. O wszystkich tych odcieniach będziemy rozmawiać na festiwalu.
Inspiracja południkami widoczna jest tym samym na pionowych pasach dominujących w identyfikacji wizualnej festiwalu. Każdy z nich to inna strefa czasowa, inna część świata, kolejny odcień w historii kultury i kinematografii.
Autorem komunikacji wizualnej BFF jest Kacper Krysiak z agencji LUCKYYOU. Sara Wojciechowska odpowiedzialna jest za przełożenie Key Visuala na projekt strony internetowej, a Paweł Czamański - za jej wdrożenie.